Jump to content


Photo

KHSAA Region 8


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 kdsmith27

kdsmith27

    Coach

  • Moderators
  • 1,856 posts

Posted 09 February 2013 - 09:35 PM

Team Scores 1. Johnson Central 285.0 2. Wayne County 249.0 3. Ashland Blazer 179.5 4. McCreary Central 123.0 5. Sheldon Clark 102.5 6. Whitley County 96.0 7. Perry County Central 95.0 7. Pike County Central 95.0 9. Belfry 84.0 10. East Ridge 35.0 11. Letcher County Central 33.0 12. Phelps 29.0 13. Jenkins 0.0 13. Lawrence County 0.0

 

 

 

Tournament Results

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Codey Stephens of McCreary Central
2nd Place - T.J. Bowen of Johnson Central
3rd Place - Jacob Dodd of Wayne County
4th Place - Austin Pinkerman of Ashland Blazer
5th Place - Jayden Wesley of Pike County Central
6th Place - Stone Beverly of Perry County Central
8th Place - Tyler Robinette of Belfry
8th Place - Johnnie Powers of Whitley County
1st Place Match
Codey Stephens (McCreary Central) 33-1, Jr. over T.J. Bowen (Johnson Central) 36-17, Sr. (Maj 9-0).
3rd Place Match
Jacob Dodd (Wayne County) 43-8, 8th. over Austin Pinkerman (Ashland Blazer) 28-10, Jr. (Maj 18-6).
5th Place Match
Jayden Wesley (Pike County Central) 10-9, 7th. over Stone Beverly (Perry County Central) 10-11, 8th. (Dec 12-8).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cameron Nevels of Wayne County
2nd Place - Garrett McCloud of Johnson Central
3rd Place - David Bentley of Pike County Central
4th Place - Byron Griffis of McCreary Central
5th Place - Justin McDowell of Ashland Blazer
1st Place Match
Cameron Nevels (Wayne County) 42-5, Fr. over Garrett McCloud (Johnson Central) 31-8, 8th. (Pin 2:54).
3rd Place Match
David Bentley (Pike County Central) 14-6, Sr. over Byron Griffis (McCreary Central) 17-14, Fr. (Dec 15-9).
5th Place Match
Justin McDowell (Ashland Blazer) 17-18, Fr. over () , . (Bye).
7th Place Match
() , . over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jon Siler of Whitley County
2nd Place - JD Criswell of Wayne County
3rd Place - Wyatt Kirk of Ashland Blazer
4th Place - Dillion Francis of Johnson Central
5th Place - Joe Melton of Perry County Central
6th Place - Chevy Genoe of McCreary Central
8th Place - Caleb Elkins of Belfry
8th Place - Cory Stacy of Sheldon Clark
1st Place Match
Jon Siler (Whitley County) 20-1, Sr. over JD Criswell (Wayne County) 39-10, 8th. (Pin 2:20).
3rd Place Match
Wyatt Kirk (Ashland Blazer) 28-9, Fr. over Dillion Francis (Johnson Central) 23-14, So. (Pin 4:30).
5th Place Match
Joe Melton (Perry County Central) 7-14, Fr. over Chevy Genoe (McCreary Central) 15-15, Fr. (Dec 9-8).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Geordon Blanton of Johnson Central
2nd Place - Jordan Justice of Sheldon Clark
3rd Place - Isiah Copley of Ashland Blazer
4th Place - Zack Bybee of Wayne County
5th Place - Bradley Hollis of Whitley County
6th Place - Mike Parris of McCreary Central
8th Place - Brandon Church of Belfry
8th Place - Kenneth Chapman of Phelps
1st Place Match
Geordon Blanton (Johnson Central) 40-4, 8th. over Jordan Justice (Sheldon Clark) 24-2, So. (Pin 0:51).
3rd Place Match
Isiah Copley (Ashland Blazer) 22-11, Sr. over Zack Bybee (Wayne County) 32-17, Jr. (Pin 3:48).
5th Place Match
Bradley Hollis (Whitley County) 9-14, Fr. over Mike Parris (McCreary Central) 14-14, Sr. (I-D 1:39).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cecil Nevels of Wayne County
2nd Place - Sam Griffith of Johnson Central
3rd Place - Chris Williams of Perry County Central
4th Place - Joey Church of Belfry
5th Place - Charles Cokley of Pike County Central
6th Place - Vance Krueger of Ashland Blazer
8th Place - Josh Tackett of East Ridge
8th Place - Timothy Fisher of Letcher County Central
1st Place Match
Cecil Nevels (Wayne County) 41-6, So. over Sam Griffith (Johnson Central) 29-18, Fr. (Maj 10-0).
3rd Place Match
Chris Williams (Perry County Central) 16-9, Sr. over Joey Church (Belfry) 20-6, Sr. (Pin 1:34).
5th Place Match
Charles Cokley (Pike County Central) 15-10, Fr. over Vance Krueger (Ashland Blazer) 8-8, 7th. (Dec 7-4).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Pedro Ruiz of Wayne County
2nd Place - Josh Jude of Johnson Central
3rd Place - Bryce Dean of Sheldon Clark
4th Place - Nathan Dodd of Pike County Central
5th Place - Bobby McKenzie of Letcher County Central
6th Place - Marcus Murphy of Phelps
8th Place - Austin Haney of Perry County Central
8th Place - Jordan Brooks of Whitley County
1st Place Match
Pedro Ruiz (Wayne County) 45-3, Sr. over Josh Jude (Johnson Central) 31-6, Jr. (Dec 13-6).
3rd Place Match
Bryce Dean (Sheldon Clark) 30-5, Jr. over Nathan Dodd (Pike County Central) 15-9, Sr. (Pin 2:20).
5th Place Match
Bobby McKenzie (Letcher County Central) 13-10, So. over Marcus Murphy (Phelps) 9-13, So. (Pin 0:00).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jordan Young of Johnson Central
2nd Place - Shawn Stacy of Sheldon Clark
3rd Place - Austin Dobbs of Wayne County
4th Place - Jay Layne of Ashland Blazer
5th Place - Ken Beverly of Perry County Central
6th Place - Cole Lafferty of Belfry
8th Place - Jacob Hilton of Pike County Central
8th Place - John Watson of Whitley County
1st Place Match
Jordan Young (Johnson Central) 47-6, Jr. over Shawn Stacy (Sheldon Clark) 27-6, So. (Pin 3:52).
3rd Place Match
Austin Dobbs (Wayne County) 17-9, Sr. over Jay Layne (Ashland Blazer) 22-14, Fr. (Dec 8-4).
5th Place Match
Ken Beverly (Perry County Central) 16-10, Fr. over Cole Lafferty (Belfry) 12-8, So. (Pin 2:17).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dakota Sloas of Ashland Blazer
2nd Place - Zack Thompson of Belfry
3rd Place - Chance Neace of Perry County Central
4th Place - Blake Gamble of Johnson Central
5th Place - Devin Carroll of Whitley County
6th Place - Hunter Evans of Sheldon Clark
8th Place - Dylan Payne of McCreary Central
8th Place - Isiaha Pyles of Wayne County
1st Place Match
Dakota Sloas (Ashland Blazer) 30-9, Sr. over Zack Thompson (Belfry) 10-1, Jr. (Dec 10-3).
3rd Place Match
Chance Neace (Perry County Central) 17-7, Sr. over Blake Gamble (Johnson Central) 10-8, 7th. (Pin 0:55).
5th Place Match
Devin Carroll (Whitley County) 9-7, Jr. over Hunter Evans (Sheldon Clark) 17-16, Sr. (Pin 2:23).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jimmy Preston of Johnson Central
2nd Place - Paul Kilgore of East Ridge
3rd Place - Charles Ford of Wayne County
4th Place - Cody Bostic of Belfry
5th Place - Chris Charles of Pike County Central
6th Place - Ricky Flannery of McCreary Central
8th Place - Mackenzie Fox of Letcher County Central
8th Place - Brady Smedley of Ashland Blazer
1st Place Match
Jimmy Preston (Johnson Central) 44-3, Sr. over Paul Kilgore (East Ridge) 10-3, Jr. (Pin 5:08).
3rd Place Match
Charles Ford (Wayne County) 33-17, Jr. over Cody Bostic (Belfry) 11-9, Jr. (Pin 0:44).
5th Place Match
Chris Charles (Pike County Central) 16-8, So. over Ricky Flannery (McCreary Central) 3-6, Jr. (Pin 2:15).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - DJ Parriman of McCreary Central
2nd Place - Casey Mink of Wayne County
3rd Place - Dakota Stepp of Sheldon Clark
4th Place - Tyler Sutton of Ashland Blazer
5th Place - Ethan Bivens of Perry County Central
6th Place - Joseph Holbrook of Letcher County Central
8th Place - Dakota Hampton of Johnson Central
8th Place - Nathan Runyon of East Ridge
1st Place Match
DJ Parriman (McCreary Central) 31-4, Sr. over Casey Mink (Wayne County) 31-8, Jr. (Maj 15-2).
3rd Place Match
Dakota Stepp (Sheldon Clark) 24-8, Sr. over Tyler Sutton (Ashland Blazer) 20-12, So. (Pin 1:39).
5th Place Match
Ethan Bivens (Perry County Central) 13-11, Jr. over Joseph Holbrook (Letcher County Central) 11-11, So. (Pin 0:36).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Devin Morrow of Wayne County
2nd Place - Aaron King of Johnson Central
3rd Place - Blake Dials of Sheldon Clark
4th Place - Cameron Hanney of Belfry
5th Place - Darien Bauer of Perry County Central
6th Place - Nathanal Prosser of McCreary Central
7th Place - Ethan Litteral of Ashland Blazer
1st Place Match
Devin Morrow (Wayne County) 46-2, Jr. over Aaron King (Johnson Central) 24-14, Fr. (Pin 1:53).
3rd Place Match
Blake Dials (Sheldon Clark) 23-7, Sr. over Cameron Hanney (Belfry) 14-11, Sr. (Pin 0:34).
5th Place Match
Darien Bauer (Perry County Central) 12-4, Jr. over Nathanal Prosser (McCreary Central) 19-12, So. (Dec 16-9).
7th Place Match
Ethan Litteral (Ashland Blazer) 0-5, Fr. over () , . (Bye).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Sam Preston of Johnson Central
2nd Place - Josh Staten of McCreary Central
3rd Place - Grant Krueger of Ashland Blazer
4th Place - Zack McCoy of Pike County Central
5th Place - Randy Perry of Phelps
6th Place - Charles Morgan of Perry County Central
8th Place - Dakota Green of Letcher County Central
8th Place - Billy McKinney of Whitley County
1st Place Match
Sam Preston (Johnson Central) 47-1, Sr. over Josh Staten (McCreary Central) 25-10, Sr. (Pin 1:05).
3rd Place Match
Grant Krueger (Ashland Blazer) 26-11, Fr. over Zack McCoy (Pike County Central) 12-4, Sr. (Pin 3:10).
5th Place Match
Randy Perry (Phelps) 10-9, Sr. over Charles Morgan (Perry County Central) 14-14, Sr. (Pin 2:24).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Chris Niece of Johnson Central
2nd Place - Tanner Adams of Ashland Blazer
3rd Place - John Guffey of Wayne County
4th Place - Brandon Lawson of Whitley County
5th Place - David Dunn of McCreary Central
6th Place - Zach Avina of Phelps
8th Place - Derek Bailey of East Ridge
8th Place - Vincent Canterbury of Sheldon Clark
1st Place Match
Chris Niece (Johnson Central) 47-7, Jr. over Tanner Adams (Ashland Blazer) 33-4, Sr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
John Guffey (Wayne County) 25-18, Sr. over Brandon Lawson (Whitley County) 13-13, Jr. (Pin 2:18).
5th Place Match
David Dunn (McCreary Central) 3-5, Jr. over Zach Avina (Phelps) 11-6, Sr. (Pin 1:22).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Chase Blevins of Johnson Central
2nd Place - Zach Troxell of Wayne County
3rd Place - Luke Johnson of Ashland Blazer
4th Place - Alex Peters of Pike County Central
5th Place - Preston Dotson of Belfry
6th Place - Kevin Calzadillas of Letcher County Central
8th Place - Jordan Adkins of East Ridge
8th Place - Alex Caldwell of Whitley County
1st Place Match
Chase Blevins (Johnson Central) 46-3, Sr. over Zach Troxell (Wayne County) 43-2, Sr. (Pin 5:04).
3rd Place Match
Luke Johnson (Ashland Blazer) 26-7, Jr. over Alex Peters (Pike County Central) 16-8, Jr. (Pin 3:00).
5th Place Match
Preston Dotson (Belfry) 15-6, Sr. over Kevin Calzadillas (Letcher County Central) 9-9, Sr. (Pin 1:25).
7th Place Match
This match has not been wrestled yet.
 


"PRACTICE IS"... The Effort That Makes Winning Possible!
HARD WORK BEATS TALENT, WHEN TALENT DOESN'T WORK HARD.
WE ARE WHAT WE REPEATEDLY DO. EXCELLENCE THEN IS NOT AN ACT, BUT A HABIT.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users