Sign in to follow this  
Followers 0

KHSAA Region 8

1 post in this topic

Posted · Report post

Team Scores 1. Johnson Central 285.0 2. Wayne County 249.0 3. Ashland Blazer 179.5 4. McCreary Central 123.0 5. Sheldon Clark 102.5 6. Whitley County 96.0 7. Perry County Central 95.0 7. Pike County Central 95.0 9. Belfry 84.0 10. East Ridge 35.0 11. Letcher County Central 33.0 12. Phelps 29.0 13. Jenkins 0.0 13. Lawrence County 0.0

 

 

 

Tournament Results

106 Results

Guaranteed Places

1st Place - Codey Stephens of McCreary Central

2nd Place - T.J. Bowen of Johnson Central

3rd Place - Jacob Dodd of Wayne County

4th Place - Austin Pinkerman of Ashland Blazer

5th Place - Jayden Wesley of Pike County Central

6th Place - Stone Beverly of Perry County Central

8th Place - Tyler Robinette of Belfry

8th Place - Johnnie Powers of Whitley County

1st Place Match

Codey Stephens (McCreary Central) 33-1, Jr. over T.J. Bowen (Johnson Central) 36-17, Sr. (Maj 9-0).

3rd Place Match

Jacob Dodd (Wayne County) 43-8, 8th. over Austin Pinkerman (Ashland Blazer) 28-10, Jr. (Maj 18-6).

5th Place Match

Jayden Wesley (Pike County Central) 10-9, 7th. over Stone Beverly (Perry County Central) 10-11, 8th. (Dec 12-8).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

113 Results

Guaranteed Places

1st Place - Cameron Nevels of Wayne County

2nd Place - Garrett McCloud of Johnson Central

3rd Place - David Bentley of Pike County Central

4th Place - Byron Griffis of McCreary Central

5th Place - Justin McDowell of Ashland Blazer

1st Place Match

Cameron Nevels (Wayne County) 42-5, Fr. over Garrett McCloud (Johnson Central) 31-8, 8th. (Pin 2:54).

3rd Place Match

David Bentley (Pike County Central) 14-6, Sr. over Byron Griffis (McCreary Central) 17-14, Fr. (Dec 15-9).

5th Place Match

Justin McDowell (Ashland Blazer) 17-18, Fr. over () , . (Bye).

7th Place Match

() , . over () , . (Bye).

120 Results

Guaranteed Places

1st Place - Jon Siler of Whitley County

2nd Place - JD Criswell of Wayne County

3rd Place - Wyatt Kirk of Ashland Blazer

4th Place - Dillion Francis of Johnson Central

5th Place - Joe Melton of Perry County Central

6th Place - Chevy Genoe of McCreary Central

8th Place - Caleb Elkins of Belfry

8th Place - Cory Stacy of Sheldon Clark

1st Place Match

Jon Siler (Whitley County) 20-1, Sr. over JD Criswell (Wayne County) 39-10, 8th. (Pin 2:20).

3rd Place Match

Wyatt Kirk (Ashland Blazer) 28-9, Fr. over Dillion Francis (Johnson Central) 23-14, So. (Pin 4:30).

5th Place Match

Joe Melton (Perry County Central) 7-14, Fr. over Chevy Genoe (McCreary Central) 15-15, Fr. (Dec 9-8).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

126 Results

Guaranteed Places

1st Place - Geordon Blanton of Johnson Central

2nd Place - Jordan Justice of Sheldon Clark

3rd Place - Isiah Copley of Ashland Blazer

4th Place - Zack Bybee of Wayne County

5th Place - Bradley Hollis of Whitley County

6th Place - Mike Parris of McCreary Central

8th Place - Brandon Church of Belfry

8th Place - Kenneth Chapman of Phelps

1st Place Match

Geordon Blanton (Johnson Central) 40-4, 8th. over Jordan Justice (Sheldon Clark) 24-2, So. (Pin 0:51).

3rd Place Match

Isiah Copley (Ashland Blazer) 22-11, Sr. over Zack Bybee (Wayne County) 32-17, Jr. (Pin 3:48).

5th Place Match

Bradley Hollis (Whitley County) 9-14, Fr. over Mike Parris (McCreary Central) 14-14, Sr. (I-D 1:39).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

132 Results

Guaranteed Places

1st Place - Cecil Nevels of Wayne County

2nd Place - Sam Griffith of Johnson Central

3rd Place - Chris Williams of Perry County Central

4th Place - Joey Church of Belfry

5th Place - Charles Cokley of Pike County Central

6th Place - Vance Krueger of Ashland Blazer

8th Place - Josh Tackett of East Ridge

8th Place - Timothy Fisher of Letcher County Central

1st Place Match

Cecil Nevels (Wayne County) 41-6, So. over Sam Griffith (Johnson Central) 29-18, Fr. (Maj 10-0).

3rd Place Match

Chris Williams (Perry County Central) 16-9, Sr. over Joey Church (Belfry) 20-6, Sr. (Pin 1:34).

5th Place Match

Charles Cokley (Pike County Central) 15-10, Fr. over Vance Krueger (Ashland Blazer) 8-8, 7th. (Dec 7-4).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

138 Results

Guaranteed Places

1st Place - Pedro Ruiz of Wayne County

2nd Place - Josh Jude of Johnson Central

3rd Place - Bryce Dean of Sheldon Clark

4th Place - Nathan Dodd of Pike County Central

5th Place - Bobby McKenzie of Letcher County Central

6th Place - Marcus Murphy of Phelps

8th Place - Austin Haney of Perry County Central

8th Place - Jordan Brooks of Whitley County

1st Place Match

Pedro Ruiz (Wayne County) 45-3, Sr. over Josh Jude (Johnson Central) 31-6, Jr. (Dec 13-6).

3rd Place Match

Bryce Dean (Sheldon Clark) 30-5, Jr. over Nathan Dodd (Pike County Central) 15-9, Sr. (Pin 2:20).

5th Place Match

Bobby McKenzie (Letcher County Central) 13-10, So. over Marcus Murphy (Phelps) 9-13, So. (Pin 0:00).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

145 Results

Guaranteed Places

1st Place - Jordan Young of Johnson Central

2nd Place - Shawn Stacy of Sheldon Clark

3rd Place - Austin Dobbs of Wayne County

4th Place - Jay Layne of Ashland Blazer

5th Place - Ken Beverly of Perry County Central

6th Place - Cole Lafferty of Belfry

8th Place - Jacob Hilton of Pike County Central

8th Place - John Watson of Whitley County

1st Place Match

Jordan Young (Johnson Central) 47-6, Jr. over Shawn Stacy (Sheldon Clark) 27-6, So. (Pin 3:52).

3rd Place Match

Austin Dobbs (Wayne County) 17-9, Sr. over Jay Layne (Ashland Blazer) 22-14, Fr. (Dec 8-4).

5th Place Match

Ken Beverly (Perry County Central) 16-10, Fr. over Cole Lafferty (Belfry) 12-8, So. (Pin 2:17).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

152 Results

Guaranteed Places

1st Place - Dakota Sloas of Ashland Blazer

2nd Place - Zack Thompson of Belfry

3rd Place - Chance Neace of Perry County Central

4th Place - Blake Gamble of Johnson Central

5th Place - Devin Carroll of Whitley County

6th Place - Hunter Evans of Sheldon Clark

8th Place - Dylan Payne of McCreary Central

8th Place - Isiaha Pyles of Wayne County

1st Place Match

Dakota Sloas (Ashland Blazer) 30-9, Sr. over Zack Thompson (Belfry) 10-1, Jr. (Dec 10-3).

3rd Place Match

Chance Neace (Perry County Central) 17-7, Sr. over Blake Gamble (Johnson Central) 10-8, 7th. (Pin 0:55).

5th Place Match

Devin Carroll (Whitley County) 9-7, Jr. over Hunter Evans (Sheldon Clark) 17-16, Sr. (Pin 2:23).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

160 Results

Guaranteed Places

1st Place - Jimmy Preston of Johnson Central

2nd Place - Paul Kilgore of East Ridge

3rd Place - Charles Ford of Wayne County

4th Place - Cody Bostic of Belfry

5th Place - Chris Charles of Pike County Central

6th Place - Ricky Flannery of McCreary Central

8th Place - Mackenzie Fox of Letcher County Central

8th Place - Brady Smedley of Ashland Blazer

1st Place Match

Jimmy Preston (Johnson Central) 44-3, Sr. over Paul Kilgore (East Ridge) 10-3, Jr. (Pin 5:08).

3rd Place Match

Charles Ford (Wayne County) 33-17, Jr. over Cody Bostic (Belfry) 11-9, Jr. (Pin 0:44).

5th Place Match

Chris Charles (Pike County Central) 16-8, So. over Ricky Flannery (McCreary Central) 3-6, Jr. (Pin 2:15).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

170 Results

Guaranteed Places

1st Place - DJ Parriman of McCreary Central

2nd Place - Casey Mink of Wayne County

3rd Place - Dakota Stepp of Sheldon Clark

4th Place - Tyler Sutton of Ashland Blazer

5th Place - Ethan Bivens of Perry County Central

6th Place - Joseph Holbrook of Letcher County Central

8th Place - Dakota Hampton of Johnson Central

8th Place - Nathan Runyon of East Ridge

1st Place Match

DJ Parriman (McCreary Central) 31-4, Sr. over Casey Mink (Wayne County) 31-8, Jr. (Maj 15-2).

3rd Place Match

Dakota Stepp (Sheldon Clark) 24-8, Sr. over Tyler Sutton (Ashland Blazer) 20-12, So. (Pin 1:39).

5th Place Match

Ethan Bivens (Perry County Central) 13-11, Jr. over Joseph Holbrook (Letcher County Central) 11-11, So. (Pin 0:36).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

182 Results

Guaranteed Places

1st Place - Devin Morrow of Wayne County

2nd Place - Aaron King of Johnson Central

3rd Place - Blake Dials of Sheldon Clark

4th Place - Cameron Hanney of Belfry

5th Place - Darien Bauer of Perry County Central

6th Place - Nathanal Prosser of McCreary Central

7th Place - Ethan Litteral of Ashland Blazer

1st Place Match

Devin Morrow (Wayne County) 46-2, Jr. over Aaron King (Johnson Central) 24-14, Fr. (Pin 1:53).

3rd Place Match

Blake Dials (Sheldon Clark) 23-7, Sr. over Cameron Hanney (Belfry) 14-11, Sr. (Pin 0:34).

5th Place Match

Darien Bauer (Perry County Central) 12-4, Jr. over Nathanal Prosser (McCreary Central) 19-12, So. (Dec 16-9).

7th Place Match

Ethan Litteral (Ashland Blazer) 0-5, Fr. over () , . (Bye).

195 Results

Guaranteed Places

1st Place - Sam Preston of Johnson Central

2nd Place - Josh Staten of McCreary Central

3rd Place - Grant Krueger of Ashland Blazer

4th Place - Zack McCoy of Pike County Central

5th Place - Randy Perry of Phelps

6th Place - Charles Morgan of Perry County Central

8th Place - Dakota Green of Letcher County Central

8th Place - Billy McKinney of Whitley County

1st Place Match

Sam Preston (Johnson Central) 47-1, Sr. over Josh Staten (McCreary Central) 25-10, Sr. (Pin 1:05).

3rd Place Match

Grant Krueger (Ashland Blazer) 26-11, Fr. over Zack McCoy (Pike County Central) 12-4, Sr. (Pin 3:10).

5th Place Match

Randy Perry (Phelps) 10-9, Sr. over Charles Morgan (Perry County Central) 14-14, Sr. (Pin 2:24).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

220 Results

Guaranteed Places

1st Place - Chris Niece of Johnson Central

2nd Place - Tanner Adams of Ashland Blazer

3rd Place - John Guffey of Wayne County

4th Place - Brandon Lawson of Whitley County

5th Place - David Dunn of McCreary Central

6th Place - Zach Avina of Phelps

8th Place - Derek Bailey of East Ridge

8th Place - Vincent Canterbury of Sheldon Clark

1st Place Match

Chris Niece (Johnson Central) 47-7, Jr. over Tanner Adams (Ashland Blazer) 33-4, Sr. (Dec 4-2).

3rd Place Match

John Guffey (Wayne County) 25-18, Sr. over Brandon Lawson (Whitley County) 13-13, Jr. (Pin 2:18).

5th Place Match

David Dunn (McCreary Central) 3-5, Jr. over Zach Avina (Phelps) 11-6, Sr. (Pin 1:22).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

285 Results

Guaranteed Places

1st Place - Chase Blevins of Johnson Central

2nd Place - Zach Troxell of Wayne County

3rd Place - Luke Johnson of Ashland Blazer

4th Place - Alex Peters of Pike County Central

5th Place - Preston Dotson of Belfry

6th Place - Kevin Calzadillas of Letcher County Central

8th Place - Jordan Adkins of East Ridge

8th Place - Alex Caldwell of Whitley County

1st Place Match

Chase Blevins (Johnson Central) 46-3, Sr. over Zach Troxell (Wayne County) 43-2, Sr. (Pin 5:04).

3rd Place Match

Luke Johnson (Ashland Blazer) 26-7, Jr. over Alex Peters (Pike County Central) 16-8, Jr. (Pin 3:00).

5th Place Match

Preston Dotson (Belfry) 15-6, Sr. over Kevin Calzadillas (Letcher County Central) 9-9, Sr. (Pin 1:25).

7th Place Match

This match has not been wrestled yet.

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0